Wiercenie studni głębinowej generuje oszczędności w postaci mniejszych wydatków – posiadanie własnego ujścia wody jest niezwykle atrakcyjną opcją. Niewiele osób wie, jak wykonuje się odwiert pod studnie, kwestia jakości pozyskanej wody również nasuwa wiele wątpliwości. Dzisiejszy wpis wyjaśnia obie kwestie, przedstawiając korzyści wynikające z montowania filtrów uzdatniających wodę.

Metody wiercenia studni głębinowych

Budowa studni głębinowej w Bydgoszczy odbywa się po zlokalizowaniu ujęcia wody, na podstawie aktualnych przepisów prawnych oraz warunków hydrogeologicznych, o których przeczytasz w tym wpisie. W zależności od jakości oraz specyfiki gleby, specjaliści dobierają właściwą metodę odwiertu. Pod studnie budowane na skalnych, twardych i porowatych podłożach, najlepiej sprawdza się rozwiązanie udarowo-obrotowe. Wówczas przy pomocy wiertnicy hydraulicznej w gruncie wykopuje się zagłębienie, które następnie jest oczyszczane sprężarką. Wiercenie studni głębinowych w Bydgoszczy i innych miastach może się również odbyć płuczką wiertniczą, czyli sprzętem przeznaczonym do tworzenia otworu, zbierania z niego wydrążonego gruntu, jak również do uciskania powstałych ścian w celu zabezpieczenia przed osypywaniem. Ta metoda wybierana jest przy budowie studni głębinowej zlokalizowanej na piaszczystym podłożu, które nie wymaga przebicia się przez skamieliny.

Dobór pompy do studni głębinowych

Po zabezpieczeniu odwiertu oraz przepłukaniu studni specjaliści określają jej parametry. Na podstawie wydajności, a także przy uwzględnieniu potrzeb domownika dobierany jest odpowiedni model pompy, zapewniający skuteczną pracę studni głębinowych. Użytkownicy często są mylnie przekonani, że najbardziej operatywny sprzęt w pełni wykorzysta potencjał źródła. Warto pamiętać, że jeśli źródło jest małowydajne, to wybór sprzętu, dostosowanego do wysokiej eksploatacji wody może spowodować zapiaszczenie się ujęcia. Budowa studni głębinowej w Bydgoszczy i innych miastach powinna być przemyślana. Warto wybrać zaufaną, mobilną firmę, która świadczy usługi na terenie woj. kujawsko-pomorskiego. Wyłącznie doświadczeni fachowcy wybiorą właściwą pompę na podstawie realnych warunków eksploatacyjnych. O kosztach odwiertu pod studnie głębinowe można przeczytać w tym wpisie. Kolejny etap to fachowy montaż przyłącza i odpowiedniej armatury.

Czy woda ze studni głębinowych jest zdatna do picia?

Jakość wód czerpanych ze studni głębinowych różni się od tych wodociągowych. Wynika to z faktu, że w zakładach państwowych stosuje się systemy filtracyjne, dzięki którym woda dostarczana do domów jest zdatna do spożycia. Ta eksploatowana ze studni głębinowych nie podlega normom prawnym, tym samym jej parametry są niezbadane. Użytkownik może zlecić wykonanie testów jakościowych, oddając próbkę wody do laboratoriów lub Sanepidu. Badania wykażą m.in. stopień twardości, który jest zależny od stężenia jonów wapnia oraz magnezu. W dużej ilości oba pierwiastki są szkodliwe dla zdrowia – budowa studni głębinowej powinna uwzględnić montaż kompatybilnych filtrów uzdatniających. Fachowcy dobiorą je do stopnia zanieczyszczenia organicznego i mechanicznego wody.

Co czyszczą filtry zamontowane do studni głębinowych?

Najwyższej jakości filtry czyszczą wodę ze studni głębinowych z piasku, rdzy i substancji z materiałów uszczelniających. Dzięki wyposażeniu w specjalny system do zmiękczania wody redukują w niej szkodliwe stężenie jonów wapnia i magnezu. Ponadto odpowiednio dobrane filtry z najwyższą skutecznością rozpuszczą związki organiczne i pestycydy wykorzystywane do zwalczania chwastów i szkodników. Wiercenie studni głębinowych na bydgoskich, jak i krajowych terenach rzadko owocuje pozyskaniem dostępu do czystego biologicznie źródła. Rozwiązaniem jest dopasowany system filtracyjny, który nada wodzie doskonały, miękki smak.