Ciągle słyszy się wokół, że warto oszczędzać wodę. Szczególnie teraz, w ciężkich inflacyjnych czasach. Jednym z najlepszych rozwiązań na zredukowanie kosztów poprzez obniżenie jej zużycia może być budowa własnej studni głębinowej. W dzisiejszym blogu opowiemy sobie o jej zaletach i odpowiemy na pytanie, czy warto brać pod uwagę to przedsięwzięcie.

Jakie są rodzaje studni głębinowych w Bydgoszczy?

Warto wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów studni służących do ujmowania wód gruntowych. Zaliczają się do nich między innymi:

    • studnie kopane – wykonuje się je najczęściej ręcznie, ponieważ są dosyć płytkie (zazwyczaj do kilku metrów). Kiedyś z takich konstrukcji wodę czerpano za pomocą kołowrota, dziś najzwyczajniej montuje się pompy
    • studnie abisyńskie – są to studnie wąskorurowe, które służą do pobierania małej ilości wody z głębokości maksymalnie 7 metrów. Nad powierzchnią gruntu znajduje się kran wraz z wajchą, którą ręcznie pobieramy wodę
    • studnie wiercone – czyli głębinowe, które dzisiaj omawiamy. Są to konstrukcje sięgające głębszych warstw wodonośnych, zazwyczaj do 30 metrów, które buduje się poprzez odwiert w ziemi

Jakie są zalety posiadania własnego źródła wody?

Zainteresowanie studniami głębinowymi wciąż wzrasta. Nie ma się co dziwić – wiąże się to z inwestycją, która niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim własna studnia odciąża domowy budżet. Co prawda musimy najpierw za nią zapłacić, jednak w dalszej perspektywie jej posiadanie jest dla portfela znacznie mniej odczuwalne. Co prawda pompa głębinowa zużywa prąd, ale i tak będzie to znacznie tańsze rozwiązanie niż korzystanie z miejskich wodociągów. O kosztach własnej studni głębinowej pisaliśmy już w poprzednim wpisie, do którego zapraszamy. Ponadto posiadanie własnego źródła wody pozwala się uniezależnić od wspomnianych już wcześniej wodociągów. Dzięki temu nie trzeba się już martwić ani o ewentualną awarię, ani o podwyżki cen, dlatego coraz więcej ludzi decyduje się na wykonanie studni w Bydgoszczy.

Dodatkowym plusem będzie na pewno jakość wody. Ta wydobywana ze studni głębinowej w Bydgoszczy jest bardzo czysta. Wszystko zawdzięcza się filtrom oczyszczającym wodę. Ponadto woda ze studni jest bogata w minerały i mikroelementy, które mają pozytywny wpływ na nasz organizm oraz są niezbędne w codziennej diecie. Następna z zalet to trwałość. Odwiert pod studnie w Bydgoszczy jest specjalistycznie zabezpieczany, co umożliwia wieloletnie użytkowanie bez ryzyka awarii.

Ważną kwestią będzie również fakt, że wiercenie studni głębinowej w Bydgoszczy można wykonać dosłownie wszędzie. Dzięki temu uzyska się stały dostęp do wody na działce, na której niemożliwe jest podłączenie do wodociągu. Dobrze wykonana studnia głębinowa może służyć właścicielowi przez dziesięciolecia. Jest znacznie mniej podatna na okresowe wahania poziomu wody spowodowane np. długotrwałą suszą lub dużymi ulewami czy powodzią. Takiej studni nie trzeba płukać ani pielęgnować – dlatego jest najlepszym rozwiązaniem dla ludzi, którzy potrzebują bezobsługowego i bezawaryjnego źródła wody do wszelkich celów.

Do czego możemy wykorzystać studnię głębinową w Bydgoszczy?

Dostęp do czystej, bieżącej wody w miejscu zamieszkania jest jedną z najważniejszych potrzeb każdego człowieka. Dzięki niej rodzi się multum możliwości – przygotowanie posiłków czy napojów, a także utrzymanie higieny. W ostatnich latach coraz więcej świadomych osób decyduje się na budowę własnego ujęcia wody gruntowej. Posiadając studnię na własnej posesji mamy nieograniczony dostęp do świetnej jakościowo wody – zdatnej zarówno do picia, jak i do podlewania ogródka. Jest to również dobry sposób na ominięcie stale rosnącej inflacji i zaoszczędzenie pieniędzy. Dlatego wykonanie własnej studni głębinowej warto zlecić profesjonalistom, dzięki czemu można mieć pewność dobrze zainwestowanych w przyszłość pieniędzy. Skoro już wiadomo, jakie są zalety posiadania niezależnego źródła wody, teraz warto dowiedzieć się, jak wygląda proces budowania studni głębinowej oraz kiedy najlepiej w nią zainwestować. Wszystkiego można dowiedzieć się z naszych poprzednich wpisów.