Studnia hydroforowa inaczej zwana też studnią abisyńską. Taki rodzaj studni możemy zastosować w przypadku gdy wiadomo, że warstwa wodonośna zalega na niewielkiej głębokości tzn. nie głębiej niż 8 metrów do lustra wody, jest to głębokość teoretyczna. W praktyce 7 metrów może się już okazać problematyczne ze względu na możliwość zrywania lustra wody. Ograniczenie to wynika z technicznych możliwości pomp nawierzchniowych. 

Do studni hydroforowej możemy zamontować elektryczną lub spalinową pompę ssącą jak i też pompę ręczną. Nie ma możliwości instalacji pompy głębinowej ze względu na średnice studni. Mechanizm działania jest taki, że pompa tworzy podciśnienie, za pomocą którego wysysa wodę z ziemi. 

W tym artykule oprócz korzyści i wyzwań stojącymi przed wierceniem studni hydroforowej odpowiemy na pytania, które często stawiają przed nami nasi klienci. Zapraszamy do przeczytania całego artykułu! 

Czy studnia hydroforowa może funkcjonować jeżeli jest zakończona na głębokości 12 metrów? 

Tak, pod warunkiem że lustro wody jest nie głębiej niż 7 metrów. 

A co zrobić w przypadku gdy studnia jest zakończona na głębokości 12 metrów, a lustro wody zaczyna się dopiero od 9 metrów?

W takim przypadku można obniżyć się kręgami, o np. 2 metry tym samym zmniejszając dystans między pompą a lustrem wody do 7 metrów. Dodatkowo możemy zainstalować pompę w na dnie zabudowy kręgowej. 

No dobrze, ale co w przypadku kiedy studnia znajduję się 10 metrów od budynku, w którym chcesz zainstalować pompę, czy ta odległość wpłynie na pracę urządzenia?

Tak oczywiście, w takim przypadku należy dokonać obliczeń. Można przyjąć, że każde oddalenie pompy o 10 metrów w poziomie przekłada się na 1 metr zmniejszenia zasysania w pionie. Co oznacza że jeżeli masz lustro wody na głębokości 5 metrów to, aby pompa studni prawidłowo funkcjonowała, może być zamontowana maksymalnie 20 metrów dalej. 

Skąd masz wiedzieć, na jakiej głębokości znajduje się lustro wody w twojej studni? 

Jeżeli jest to stara studnia, to jest duża szansa na to, że nie było zastosowanego zaworu zwrotnego i możesz do rury ssącej wpuścić odważnik na lince i sprawdzić jak jest głęboko do wody. Jeżeli jest to dość nowa studnia, to prawdopodobnie jest zainstalowany zawór zwrotny, który uniemożliwi pomiar. W takim przypadku radzę zgłosić się do firmy, która była wykonawcą studni. Powinni znać i podać parametry.  

Woda ze studni hydroforowej może być używana do budowy domu, podlewania ogrodu, mycia auta czy też do systemu nawadniania, a także na potrzeby użytku domowego (oczywiście po wcześniejszej analizie jej składu), Niektórzy klienci wykonują studnie tylko po to, aby dopuszczać wodę do stawu czy basenu. 

Decydując się na własną studnię, zapomnisz o problemie słabego ciśnienia z sieci wodociągowej. W przypadku dużego poboru wody biorąc pod uwagę wciąż wzrastające ceny za wodę, koszt budowy studni zwróci się w bardzo szybkim tempie. 


Wiercenie studni — jak wyglądają przygotowania? 

Poszukiwanie wody zaczynamy od analizy map hydrogeologicznych danego terenu oraz analizy bazy odwiertów wykonanych przez naszą firmę. Analizujemy także odwierty o bezpośrednim sąsiedztwie działki inwestora jeżeli takie informacje są dostępne. Następnie wykonujemy odwiert próbny i w ten sposób potwierdzamy czy dane miejsce jest dobre na zbudowanie studni. Najczęściej, nasi klienci pochodzą z okolic takich miejscowości jak Toruń, czy Bydgoszcz, ale działamy również na terenie całego województwa kujawsko pomorskiego

Metoda wiercenia studni — skuteczność i dokładność. 

Najskuteczniejszą i najdokładniejszą metodą wiercenia studni jest metoda tzw. na sucho w rurach osłonowych. Polega ona na wierceniu ręcznym bądź mechanicznym otworu pionowego do momentu dowiercenia się do warstwy wodonośnej. Następną czynnością jest wpuszczenie do otworu rur roboczych. Pozwalają one odciąć się od warstwy wodonośnej i dają możliwość wiercenia głębiej. Dalszego wiercenia dokonuje się w rurach roboczych za pomocą łyżki wiertniczej inaczej tej zwanej szlamówką.  Odpowiednia głębokość pozwalająca zakończyć etap wiercenia studni jest zależna od warunków geologicznych i ilości wody. Na tym etapie bardzo ważne jest doświadczenie wiertacza. 

Trzeba wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia różnego rodzaju przeszkód w postaci glin zwałowych, kurzawki czy kamieni. I nie jest to do końca takie łatwe, dlatego nie zalecam podejmowania się budowy i wiercenia studni samemu. Sam zakup narzędzi potrzebnych do tego typu prac może stanowczo przewyższać koszty, jakie pokryłbyś w przypadku wynajęcia firmy specjalizującej w wierceniu studni głębinowych

Studnia hydroforowa — jakie materiały stosujemy? 

Materiały jakich używamy do studni hydroforowej, są przeznaczone do wody pitnej i posiadają wszelkie atesty. W ich skład chodzi filtr studzienny, zawór zwrotny i rura PE.  Filtr studzienny to jeden z elementów konstrukcji ujęcia wodnego. Bez niego ujęcie nie może prawidłowo funkcjonować. Jego zadaniem jest oddzielenie wody od piasku tak, aby jego drobiny nie dostały się do układu. Bardzo ważną kwestią w prawidłowym doborze filtra do danej studni odgrywa jego długość i gęstość siatki użytej przy produkcji. Dlatego będąc na tym etapie u klienta, jesteśmy przygotowani na różne okoliczności. Posiadamy zawsze ze sobą ok. 20 różnych filtrów studziennych. To pozwala nam na najdokładniejszy dobór materiałów. Co więcej — nasza firma jest również producentem takich filtrów.  Kolejnym elementem jest zawór zwrotny. 

Wykonany jest o z mosiądzu z mosiężnym grzybkiem w środku. Jego średnica wynosi 1,5”. Ma on za zadanie utrzymać jeden kierunek przepływu wody. Brak takiego zaworu spowodowałoby, że woda w chwili wyłączenia pompy cofałaby się z powrotem do studni, co mogłoby doprowadzić do uszkodzenia urządzenia. Zatem pełni on funkcję ochronną dla pompy. Ostatnim materiałem jest wąż z polietylenu.  Jego średnica wynosi 40 mm. Jest to wąż grubościenny o grubości 3 mm. Wytrzymuje on ciśnienie 10 barów. To przez niego transportowana jest woda od filtra poprzez urządzenie pompujące. 

Filtr, zawór zwrotny i rurę skręcamy ze sobą. Całość wkładamy do kolumny rur roboczych znajdujących się na odpowiedniej głębokości. Po włożeniu materiałów unosimy rury robocze do góry, tym samym filtr zostaje zainstalowany na docelowej głębokości, na której zostało zakończone wiercenie. 

Po zakończonych pracach podłączamy pompę i robimy próbne pompowanie. Na początku powinna pojawić się brudna woda, po chwili będzie leciała już oczyszczona.  

Studnia hydroforowa — Jakie zatem są plusy i minusy?  

PLUSY: 

  • tani koszt wykonania studni 
  • duża wydajność (standardem jest 6m3/h)
  • stałe ciśnienie
  • łatwy montaż i demontaż pompy
  • duże oszczędności

MINUSY:

  • hałas w przypadku montażu pompy w budynku mieszkalnym. 
  • ograniczenia związane z głębokością
  • brak możliwości czyszczenia filtra studziennego.